למה להשקיע בעיר ניו-יורק?

בסקר האחרון שבוצע ע"י "הסוכנות להשקעות זרות בנדל"ן", נבחרה העיר ניו-יורק ליעד האטרקטיבי ביותר על המשקיעים הזרים בארה"ב והנתונים מראים כי אחד מכל עשרה עובדים במגזר הפרטי בעיר מגיע מתאגיד זר. העיר ניו-יורק מתהדרת בכמה מנכסי הנדל"ן היוקרתיים ביותר בארה"ב ובעולם.

ניו –יורק היא העיר המאוכלסת ביותר בארה"ב ומהווה את מרכז העסקים והמסחר החשוב ביותר באמריקה. ניו יורק נחשבת לאחד משלושת "מרכזי השליטה" של הכלכלה העולמית (יחד עם לונדון וטוקיו). בבורסה של ניו-יורק מבוצעת כ-40% מכלל הפעילות הפיננסית בעולם, כשבמקביל, 44 מתוך 500 החברות הגדולות בעולם קבעו את מקומן בעיר.

בנוסף להיותה בירת הכלכלה העולמית, העיר מהווה את מרכז הנדל"ן, החינוך, המחקר, המדיה, התרבות, האופנה, הבידור והאומנויות של ארה"ב.

תעשיית טכנולוגיה מתפתחת

ניו-יורק הפכה להיות אחד ממרכזי תעשיית הטכנולוגיה החשובים בעולם. עם עליה של כ- 9% בהיקף ההשקעות ב-2013/14 לעומת 2012/13.

הפריחה של תעשיית הטכנולוגיה הניו-יורקית משפיעה ישירות על תחום הנדל"ן עם תוספת של
כ- 15,000 משקי בית לעיר המגדילים את הדרישה לדירות מגורים ומביאים לעליות הן במחירי הדירות למכירה והן במחירי השכירות, שחצו לראשונה זה עשור את רף 4,000$ בממוצע לדירה.

השקעות זרות

המשקיעים הזרים הפכו להיות גורם מרכזי בנדל"ן הניו-יורקי בכלל ובמנהטן בפרט. ההערכות מדברות על כך ש-8 מתוך 10 דירות בניו-יורק נקנות במזומן ע"י משקיעים זרים המגיעים בעיקר מהמזרח הרחוק, אירופה, קנדה וישראל והופכים להיות גורם מרכזי בעליית מחירי הנדל"ן הניו-יורקי.

היצע הדירות

העיר ניו-יורק היא בעלת אחוזי התפוסה הגבוהים ביותר של דירות מגורים מבין כל הערים בארה"ב עם אחוז מזערי של 2.3% לדירות ריקות, פחות ממחצית מהממוצע הארצי. ככל שמתקרבים לאזורים האיכותיים יותר של העיר אחוזי התפוסה אף גבוהים יותר ואחוז הדירות הריקות בשכונות מסוימות  במנהטן יורד מתחת לרף של 2%.

מחירי שכירות

למרות השכירות הגבוהה מחירי השכירות בניו-יורק עדיין ממשיכים לעלות. בראש עליות המחירים עומדת מנהטן עם עליה של כ-5% במחירי השכירות במהלך 2013/14.
גם מחירי הדיור לרכישה מצביעים על עליה יציבה והמחירים במנהטן הציגו בשנה החולפת זינוק חיובי והגיעו לשיא המחירים השני בגובהו ב-25 השנים האחרונות, כשמהירות מכירת הדירות הגיעה לשיא של 14 השנים האחרונות עם ממוצע של 3.9 חודשים בלבד למכירת דירה.

השקעה בחינוך ובביטחון התושבים

שקט, ביטחון וחינוך איכותי הם אומנם גורמים עקיפים המשפיעים על שוק הנדל"ן אך לא ניתן להתעלם מכך שמאז 2005, העיר מתגאה באחוזי הפשיעה הנמוכים ביותר מבין 25 הערים הגדולות בארה"ב.
בנוסף, פועלת בה מערכת חינוך מעולה, הכוללת את מערכת החינוך הציבורי הגדולה בארה"ב, המנוהלת ע"י מחלקת החינוך של עיריית ניו יורק.
לא רק מערכת החינוך הציבורית משמשת מופת לשאר המדינה, בעיר ניו-יורק ממוקמות גם שתיים מהאוניברסיטאות הנחשבות בעולם, אוניברסיטת קולומביה ואוניברסיטת ניו-יורק.
כל אלו יוצרים סביבה עסקית חיובית המעודדת השקעות בטווח הקצר והארוך.