קיץ של הזדמנויות

כשהריביות קפואות בכלכלה המערבית, המשקיעים מזרימים את הכסף לשוק הנדל"ן, לא רק כדי להגן על ערך הכסף, אלא כדי להמשיך להרוויח גם כששאר השווקים בהאטה.

מאת: אסף אריאלי ואלעד שמש

לורנס יון, הכלכלן הראשי של סוכנות סוכני הנדל"ן בארה"ב, אומר שהגידול במכירות בחודש יולי מצביעים על הגידול המרשים בפעילות, בעונת השיא של קניית בתים בשנה, בקיץ.

"יצירת מקומות עבודה נוספת יחד עם הסיכוי של שיעורי משכנתא גבוהים יותר מעודדים יותר את משקי הבית לקנות עכשיו, והמגמה הזו צפויה להימשך" הוא אמר. "כתוצאה מכך, בעלי הבתים הנוכחיים משתמשים בהון העצמי הפנוי שלהם, לטובת מקדמה על הרכישה הבאה שלהם."

מחיר הבית החציוני לכל סוגי הדיור בחודש יולי היה $ 234,000, שהוא 5.6% מעל המחירים בתקופה המקבילה אשתקד, כאשר הצמיחה מתבטת גם בחוץ לערים הגדולות, אך בעיקר באזורים האורבנים ומרכזי הערים, אלו שגם בתקופת משבר הסאב פריים ספגו ירידה קלה בלבד בביקושים.

 

אנו ממשיכים לראות את החוזק של שוק הנדל"ן בארה"ב והזרמה של הון לא מראה סימנים של האטה, ההפך הוא הנכון. זאת למרות כותרות בינלאומיות שליליות שהובילו לירידות במדדי מניות עיקריות בעולם בדיוק בימים אלו סקטור הנדל"ן שימש כחוף מבטחים יחסית, שלצד התנודות בשווקים הציג נתוני אמת חזקים מהשטח.

בנקאים ומנהלי השקעות הצביעו על כך ש 91% מהלקוחות שלהם מתכוונים להגדיל או לשמור על אחזקות הנדל"ן הישירות שלהם. 87% אמרו שהלקוחות שלהם מתכננים להגדיל או לשמור על אחזקות עקיפות. הון גלובלי ימשיך לזרום לשוק הנדל"ן ובעיקר למרכזי הערים..

חשוב להבין, יתרות המזומנים של דורשי הדיור במקביל למשקיעי הנדל"ן מייצרים אופק ומגמה כמעט ידועה מראש, וכאשר כל כך הרבה מזומנים עדיין בשוליים (מעל מאה מיליארדים דולרים בארה"ב), יש הרבה יותר הון מאשר נדל"ן זמין. מחירי הקאפ רייט, אחוז התשואה שנכסי נדל"ן נסחרים, ימשיכו להתכווץ כל עוד ככלכלה נשארת חזקה בטווח הקרוב.

 

כל אלה הן חדשות טובות אבל הפד אמר שוב ושוב שהוא צריך לראות שיפור ניכר ויציב בכלכלה כדי להעלות את הריבית לטווח קצר. עם זאת: הירידה המחודשת במחירי נפט, שנמצא כעת בשפל של שש שנים, ישמור על אינפלציה נמוכה. עם זאת, הפיחות האחרון של היואן הסיני והצמיחה העולמית האיטית יפתחו מחדש את הדלת לסיבוב של אי ודאות הכלכלית שהרעיד שוב שווקים פיננסיים ויכול לדחות את העלאת הריבית לחודש דצמבר אך כך או כך, הכסף יוסיף להישאר זול לטווח הקרוב, ובניתוח של אלטרנטיבות ההשקעה  בשווקים, כל מי שאינו בנוי לאקטיביות של שוק ההון, ככל הנראה יבחר להזרים את כספו לשוק הנדל"ן בארה"ב.

 

כאשר מנתחים את חלופות ההשקעה בארה"ב מרכזי הערים הגדולות, ה- "אזורים האורבנים" הם מוקדי המשיכה המרכזיים, כאשר ערים כגון, בוסטון, לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו טקסס וכמובן בירת הנדל"ן העולמית, ניו יורק צפויים למשוך אילהם משקיעים רבים אשר צפויים להמשיך את פיתוח השכונות אשר ניתן לפתח, וברמה העירונית לדחוף את המחירים כלפי מעלה, למרות שלא זאת הנחת היסוד של המשקיע המתוחכם.

הנחת היסוד של המשקיע המתוחכם, זה שלא עומד לגור בנכס שרוכש או בהשקעה היזמית ששותף לה היא מבנה פיננסי נכון, מיקום חסר פשרות ופוטנציאל השבחה גבוהה – כל אלו תחת קורת גג מקצועית אחת ממזערים את הסיכון ומזניקים את התשואה הפוטנציאלית לשמים.

שכונת באורי במנהטן היא אחת כזו. במהלך העשור האחרון, שינתה השכונה את פניה שיזמים רבים הסבו את הבניינים ומרכזי העסקים ההיסטורים שלה למלונות יוקרה, מוזיאונים, ברים וחניות אופנה,  והפכו אותה לאחד ממוקדי הבילוי האופנתיים ביותר בניו-יורק. השכונה נמצאת בצמוד לסוהו. 

עם השינויים האלה בשכונה, עלה הביקוש למגוריי יוקרה בשכונה. מכיוון שישנה הגבלה לבנייה לגובה, רוב הבנייה היא עד 8 קומות, ולכן רוב הפרויקטים הם קטנים ובוטיקים. פרויקטים אחרונים שנבנו באיזור הם 250 בוארי, 263 בוארי, ו 215 קריסטי, כאשר הפרייקטים מובלים ע"י היזמים המובילים בעולם כגון של איין שרייגר ו נקסוס.  פרויקטים נוספים שנמצאים כרגע בפיתוח הם 173 קריסטי, 165 קריסטי ו 260 באורי.  בשנים האחרונות חלו עליות חדות במחירי הדירות באיזור ומחירים נעים בין 2300 לפוט רבוע עד ל 3500 לפוט רבוע לפרויקטים עם גימורים אקסקלוסיבים בהתאם לביקוש באזור.

 

.

 

 

 

.